Půjčky P2P

peníze

V České republice se stále více prosazují tzv. online půjčky P2P fungující bez účasti bank. Tato služba propojuje napřímo ty, kteří si potřebují půjčit určitý obnos peněz, s těmi, kteří jsou ochotni jim za předem dohodnutý úrok potřebné peníze půjčit. Na tomto obchodu vydělají všichni – jak dlužník, tak i věřitel a zprostředkovatel.

O tento typ půjčky se zajímá stále více společností, v minulém týdnu vznikly dvě konkurenční platformy zaměřující se na půjčky malým a středním firmám a ještě v tomto roce by velmi pravděpodobně měly vyrazit do boje další dvě firmy.

U nově založené platformy pujcmefirme.cz zájemce o půjčku vyplní prostřednictvím internetu formulář, jakou částku si chce půjčit a s jakým maximálním úrokem. Poté nastane online aukce dané půjčky, jejímž vítězem se stane ten, kdo poskytne zájemci o půjčku nejlepší podmínky. V případě, že se obě strany mezi sebou dohodnou, obdrží obě strany automaticky smlouvy a vznikne mezi nimi obchodní vztah.

 

Jaká jsou však rizika P2P půjček? Například to, že dlužník peníze věřiteli nemusí vrátit, čímž způsobí proces vymáhání pohledávky. Věřitel ale i tak nemusí získat celou částku, kterou dlužníkovi půjčil. Pokud daná platforma nespojuje investory s dlužníky napřímo, řeší pohledávky po své osy, popřípadě investory kompenzuje z vlastního fondu.

Dalším rizikem je fakt, že daná platforma může zkrachovat, což se jeví jako reálné riziko, neboť až na pár výjimek tyto firmy nedosahují zisku. Krach by však investice ohrozit neměl, jelikož jsou investice vedeny na oddělených účtech.

Vzhledem k tomu, že mají P2P společnosti v porovnání nižší náklady na provoz oproti bankovním domům, mohou svým klientům nabídnout nižší úrok u svých půjček, než by jim v případě půjčky nabídla banka.

Výhodné jsou i podmínky po odečtení provize platformy – ta si bere od dlužníka minimálně 3 % z úvěrové částky a od investora 0, 5 % z investované částky a 15 % z úrokového výnosu.

V segmentu P2P půjček určených drobné klientele je zatím v České republice konkurence menší. Nejdéle je na trhu služba Bankerat, která je zároveň i nejúspěšnější. Za čtyři roky svého působení Bankerat zprostředkoval půjčky za 244 milionů Kč.

Jak jsou na tom největší zahraniční poskytovatelé P2P půjček? Společnosti Zopa, Prosper a Lending Club za sebou mají velmi příznivý rok, ve Velké Británii byly poskytnuty P2P půjčky za přibližně jednu miliardu liber a podle dosavadního vývoje to vypadá, že rostoucí trend bude pokračovat i v letošním roce.

5 (100%) 3 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *