Půjčka – dvakrát měř a jednou řež!

Dvakrát měř a jednou řež – toto rčení by se rozhodně dalo použít při úvahách o půjčce. Vzít si půjčku se může jevit jako banální rozhodnutí, vždyť ji přeci zase splatíte… Nicméně není tomu tak – půjčit si peníze sice snadné je, ale při splácení půjčky se mohou vyskytnout různé situace, které splácení ohrozí, a Vy se tak můžete dostat do nemalých problémů. Čím se zabývat, jestliže o půjčce uvažujete? Prozradí náš článek.

 

Potřebujete si opravdu půjčit?

Možná, že Vaše první odpověď bude ano. Vyhlídka peněz je velmi lákavá. Zhodnotit, zda opravdu potřebujete peníze není snadné, ale měli byste tomu věnovat dostatek času a nejednat zkratkovitě a v rychlosti. Peníze byste si měli půjčit pouze v situaci, že jde o půjčku na důležité věci, které mají dlouhodobý smysl, ve kterých nejde o pouhý rozmar a budou Vám sloužit delší dobu (např. půjčka na auto, hypotéka). Nicméně půjčka na spotřební věci jako jsou mobilní telefon, nová sedačka, nákup jídla na oslavu narozenin atd., nikdy není dobré rozhodnutí.

 

Nejprve zkuste rodinu a přátele

Může se to jevit jako nepříjemná záležitost – žádat o půjčku svou rodinu či přátele. Nicméně věřte, že ve většině případů rodina a blízcí přátelé drží při sobě a rádi si vypomůžou. Hlavně máte jistotu, že zde není žádné riziko nepříjemností při zpoždění Vašeho splácení – s rodinou se vždy domluvíte bez sankcí a smluvních pokut. Navíc pokud se dohodnete s rodinou na úroku, určitě bude nižší, než získáte v bance či od nebankovních institucí.

V případě bankovní i nebankovní půjčky je to totiž přesně opačně – úrok je vyšší, v momentě, kdy se zpozdíte se splátkou, či nejste schopni splácet dlouhodobě, nejenže z toho vyplynou vysoké sankce a pokuty, ale dostanete také záznam do rejstříku dluhů, a situace může vést až k exekuci či insolvenci.

 

Nejdříve do banky

Jestliže už víte, že v rodině či okruhu přátel půjčku nezískáte, zjistěte si, zda Vám půjčí v bance. V případě, že nemáte záznam v rejstříku dlužníků, nejste v exekuci a máte stabilní příjem (ze zaměstnání nebo vlastního podnikání), neměl by být s půjčkou v bance žádný problém. Proč jít nejdříve do banky? Protože úroky bankovních půjček jsou oproti těm nebankovním mnohem nižší, podmínky a poplatky jsou výhodnější a máte také možnost si za velmi dobrých podmínek sjednat také pojištění k půjčce. To zajistí, že když nebudete schopni půjčku splácet, splatí ji za Vás pojišťovna a Vy se tak vyhnete všem problémům.

 

Když ne v bance, tak jen od prověřeného poskytovatele

V případě, že jste si jistí, že si nemůžete půjčit v bance, poskytovatele nebankovní půjčky si pořádně prověřte. Toto rozhodnutí je pro Vaše další bezpečí klíčový – mnoho nebankovních společností jsou podvodné, s jejich půjčkou se pojí příliš vysoké poplatky a vysoký úrok. Neberte si půjčku od první poskytovatele, která se Vám bude jevit jako výhodná, ale řádně a důkladně si porovnejte několik půjček, ideální je k tomu nástroj srovnávač půjček online. A pokud se už pro jednoho poskytovatele rozhodnete, věnujte dostatečnou pozornost přečtení smluvních podmínek – ať už smlouvu podepisujete, či si ji sjednáváte online za pomocí odkliknutí souhlasu na webových stránkách poskytovatele. V žádném případě nepodepisujte něco, čemu stoprocentně nerozumíte nebo Vám není něco jasného. Ptejte se, zachovejte si chladnou hlavu a dejte si na úvahu dostatek času.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *