Jak ušetřit sjednocením půjček do jedné?

peníze

V současné době nabízejí banky sjednocení půjček, což znamená, že namísto pěti splátek platíte jen jednu, která je v součtu nižší než ty prvotní. Dalo by se očekávat, že budeme platit delší dobu, tím pádem odevzdáme více peněz; většinou tomu však tak není, konsolidací můžeme ušetřit, musíme však splnit určité podmínky.

Pokud aktuálně o sjednocení půjček uvažujete, ujasněte si, které úvěry je do ní možné zahrnout. První podmínkou je, že půjde o osobní záležitosti a nikoliv podnikatelské, a že klient není registrován v seznamu neplatičů. Každá banka, jež sjednocení půjček nabízí, si umí poradit se spotřebitelským úvěrem, většina z nich rovněž s kontokorentem či kreditní kartou a kupříkladu ČSOB a Komerční banka zkonsolidují po pečlivém individuálním posouzení i leasingové splátky.

Ne vše se do konsolidace vejde, problémy bývají s prodejem na splátky a převážně s půjčkami, které nejsou uvedeny v registrech, ale jsou řešitelné. Banka zaplatí za klienta úvěry, které je možné do sjednocení půjčky zahrnout, je však zpravidla ochotná půjčit klientovi i peníze navíc, které může klient použít k uhrazení tohoto druhu dluhů.

Zaměření bank je spíše na drobnější úvěry, nicméně banky počítají s tím, že jich klient může mít několik – celkový limit se pohybuje od 500 tisíc Kč do 2,5 milionu Kč, některé banky stanovují i spodní hranici částky, kterou jsou ochotny konsolidovat. Raiffeisenbank, Sberbank, ČSOB, Era, Expobank stanovují tuto hranici na 50 tisíc Kč.

Dále byste se měli ptát na časový limit, který banka uplatňuje. Většina z nich žádný neuplatňuje, avšak u UniCredit Bank do sjednocení půjček nelze zahrnout úvěr, kterému zbývá do splatnosti méně než rok a půl, oproti tomu Equa bank má limit mírnější, a sice 6 měsíců.

Co je tedy podstatou konsolidace? Ve své podstatě to znamená, že budete platit méně než doposud, záleží však na tom, ve které bance to bude nejvýhodnější. Nejnižší úroková sazba na konsolidované úvěry je u UniCredit Bank, a sice od 4,9 %, což znamená, že nemáte garanci toho, že zrovna tuto sazbu banka přiřadí právě Vám. Nejnižší garantovanou sazbu nabízí Air Bank, a sice 9,9 %. V případě, že banka nabízí bonusy za řádné splácení úvěrů, týká se i úvěrů konsolidovaných.

Vzhledem k tomu, že banky již vědí, že jejich stávající či potenciální klienti nemají rádi poplatky, většina z nich za sjednání a vedení sjednocené půjčky od klientů žádné poplatky nepožaduje. Mezi výjimky patří Česká spořitelna, která si účtuje za sjednání konsolidační půjčky 1 %. UniCredit Bank, která si bere 1500 Kč, se však zavazuje zaplatit všechny případné poplatky za předčasné splacení sloučených úvěrů). Stejně jako Česká spořitelna si Expobank účtuje 1 % na začátku a následně ještě každý měsíc 50 Kč.

Mimořádná splátka úvěru či dokonce jeho kompletní předčasné splacení bývá bez poplatku, pouze Raiffeisenbank a Zuno Bank si účtují 1 % z mimořádné splátky v případě, že měl úvěr trvat ještě 1 rok a déle, v případě půjček, kterým zbývalo do splatnosti méně než rok, je to 0,5%.

Jak je to s vyřízením sjednocení půjčky? Zažádat si o sjednocení půjček můžete buď
on-line, avšak kromě České spořitelny, Komerční banky a GE Money Bank, u kterých budete muset přímo k bankovní přepážce. Musíte dát dohromady dokumenty dosavadních půjček – smlouvy, výpisy, popřípadě potvrzení o zbývajícím dluhu. Vždy musíte vyplnit formulář žádosti a doložit svou totožnost (zpravidla dvěma platnými doklady totožnosti). Pokud Vám mzda nechodí do banky, budete muset pravděpodobně doložit potvrzení o příjmu či výpisy z bankovního účtu, u podnikatelů potvrzení o bezdlužnosti a také poslední daňové přiznání.

Jakmile je vše schváleno, vše za vás vyřídí Vaše nová banka – to znamená, že doplatí úvěry, vypoví smlouvy (musíte jít k tomu dát plnou moc), výjimkou je Expobank, kde se musí klient se svými věřiteli domluvit sám. Ne všechny banky umějí sjednotit půjčky žadatelům, kteří žádají v páru, s tímto požadavkem však můžete uspět kupříkladu u ČSOB, České spořitelny, Komerční banky, Ery, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a Expobank Je však možné sloučit úvěry rodinných příslušníků, a sice u GE Money Bank či Sberbank.

 

4.5 (90%) 2 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *