Co vše můžete vyčíst z RPSN?

Možná se vám zdá, že ta čtyři písmena RPSN jsou absolutně nicneříkající, ale opak je pravdou! Jestliže obětujete chvíli času, zjistíte si co vlastně zkratka RPSN znamená, pak vám hned bude vše jasné! Jakoby jste objevili Ameriku 🙂

Co je RPSN, nebankovní půjčky, online půjčky

Co znamená zkratka RPSN?

Zkratka RPSN je roční procentní sazba nákladů, lidově řečeno, RPSN vám poví, kolik za půjčku ročně zaplatíte. Zásluhou RPSN ihned víte, jestli je půjčka výhodná, jak moc apod.

RPSN je uváděno v procentech, a pokud byste si chtěli udělat před půjčkou důkladnou přípravu, vezměte si částku, kterou si chcete půjčit, a z té si vypočítejte, kolik dělá procento RPSN. Jestli se s tím nechcete zabývat, dá se použít jakákoliv úvěrová kalkulačka, která vám RPSN vyčíslí.

Co se z RPSN dá vyčíst?

Půjčky bez registru, rychlá půjčka

Jakmile proniknete do tajů zkratky RPSN, zjistíte, že se z ní dá vyčíst hned několik informací. První je samozřejmě informace, jestli je půjčka výhodná nebo se jen tak tváří. Zadruhé to, jak moc se liší výše RPSN od úrokové sazby ukazuje, kolik zaplatíte na poplatcích mimo úrok a zároveň si můžete udělat obrázek, jestli je poskytovatel půjčky fér nebo jestli chce třeba nalákat na nízkou sazbu úroku.

Tento trik nebo praktiky používá mnoho neseriózních poskytovatelů půjček, nicméně protizákonné to není, a tak záleží jen a jen na vašem úsudku a na vaší chuti najít si informace, které vám pomohou odhalit nečestné jednání poskytovatele půjčky.

Proč nemohu najít procento RPSN u některých půjček?

I když je zákonem dané, že všechny půjčky, včetně nebankovní půjčky, půjčky online, půjčky zdarma, půjčky bez registru apod., musí uvádět RPSN nebo vám jeho výši sdělit na požádání, tak často se ono procento prostě nedozvíte.

Rychlé půjčky mají zpravidla velice nevýhodný úrok a k tomu všemu si ještě účtují poplatky na každý administrativní úkon spojený s vaší půjčkou. Nakonec vás ještě nachytají na krátké době splatnosti a vy se tak pomalu uvaříte na úrocích.

Jak předejít nepříjemným překvapením?

Stačí jen mít oči dokořán a všímat si signálů, které vám půjčka posílá. Řiďte se vlastním rozumem a nedejte na zdánlivě snadné půjčky, protože tam je vždy vysoké riziko buď vysokých nákladů na půjčku nebo v nejhorším případě můžete naletět podvodníkům.

Vždy raději začínejte žádat o půjčku u banky, kde se výše RPSN i úrokové sazby téměř rovnají, a poté snižujte ze svých nároků. Až když u banky neuspějete, zkuste nebankovní půjčky, ale vždy se držte známých a ověřených úvěrových společností, které například najdete zde na webu. I tak buďte vždy obezřetní, když si půjčujete peníze!

Rate this post

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *